An 11-18 National Teaching School Alliance Partner
You are here: Home | Extended Schools | Clubs /Prep

Clubs /Prep

Our extensive "outstanding" Prep (extra-curricular) programme runs before school, during lunchtimes and also after school.

2017 - 2018

Prep (extra-curricular, before/after school) Activities–Terms 1 & 2 September to December 2017                                                                                                                                                

Or download from the link here

Also see the links under Extended Schools for:  Combined Cadet Force, Duke of Edinburgh's Award, Equestrian Team and Music Opportunities

 

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

LUNCH

School Choir

MU56 / Mrs Sorga

Music Tech Club

MU55 / Mr Griffiths

Years 7-8 Harmonize Vocal Group MU55

Mr Griffiths

Matravers Orchestra

MU55 / Mr Griffiths

LIVE LOUNGE

Theatre 1.30-1.50pm

(See Mr Griffiths to organise a mentoring session)

 

 

 

Song Writing Group

Week 1 Only MU56

Mrs Sorga

 

 

 

Year 10/11 Futsal

Mr Rowles

Crochet Club

LRC / Ms Ericsson

Year 8/9 Futsal

Mr Reeves

 

Year 7 Futsal

Mr Sainsbury

AFTER SCHOOL

KS5/GCSE Dance

Exam Work / 3-5pm

Dance Studio

Miss Richards

Combined Cadet Force

Mr Fairnington

3-5pm / MO7

School Production – Backstage Crew  DE36

3-5pm / Miss Byrne

(Sept to Nov)

Years 9-11 Girls Netball

3-4.15pm

Miss Edwards

Years 10-11 GCSE PE Revision / 3-4.15pm

Miss Edwards

 

School Production – Beauty and the Beast rehearsals

(Singing) 3-5pm

Mrs Phillips

School Production – Beauty and the Beast rehearsals

3-5pm

Mr Gifford / Miss Richards

Years 10/11 Trampolining

3-4.15pm

Miss Young

STEM Club

MA31 / Mrs Scott

GCSE French Speaking Exam Support

FR49 / Mrs Stapleton

 

Years 7/8 Girls Netball

3-4.15pm

Miss Young

Years 7-9 Basketball

3-4.15pm

Mr Rowles

Years 7-9 Trampolining

3-4.15pm

Mr Rowles

GCSE Dance Support

Miss Richards

 

All Years Hockey

3-4.15pm

Miss Edwards

Years 8/9 Boys Football

3-4.15pm

Mr Reeves

Endurance Dance Co

3-4pm

Dance Studio

String Group

MU56 / Mrs Sorga

 

Years 7/8 Boys Rugby

3-4.15pm

Mr Taylor

School Production – Beauty and the Beast rehearsals

3-5pm

Mr Gifford / Miss Richards

WEEK 2 - Polygot Club

FR50 / Mrs Anderson

Years 7- 9 – by invitation

 

 

Year 10 Homework Club

LRC / Mr Downes

Years 7-9 Business Studies Club / IT58

Mr B Clarke

Years 10/11 Boys Football

3-4.15 / Mr Taylor

 

 

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

 

 

MakeSHIFT Dance Co

3-4.30pm Dance Studio

Mr Clark / Miss Gaffney

Guitar Club

MU56 / Mrs Sorga

Year 7 Boys Football

3-4.15pm

Mr Sainsbury

 

 

Years 7-9 Girls Football

Mr Sainsbury

KickSTART Dance Co

3-4pm / Dance Studio

Miss Gaffney

School Production – Backstage Crew  DE36

3-5pm / Miss Byrne

(Sept to Nov)

 

 

Chess Club

EN9 / Mr McMahon

 

Combined Cadet Force

Mr Fairnington

3-4pm/ MO7

 

 

Maths Club

MA32 / Miss Wallbridge and Miss Cummings

 

Year 9 Homework Club

LRC / Miss Chesters

 

 

Year 11 Art Club

Miss Chesters

 

Years 10-11 Basketball

3-4.15pm / Mr Reeves

 

 

All Years Badminton

3-4.15pm

 

 

 

 

All Years Fitness

3-4.15pm

Miss Reeves

 

 

 

Sept 2017

All clubs after school will run from 3-4pm, unless otherwise stated

  


2016 - 2017

Please click on the links below to find out our Prep activities for Terms 1 & 2  - 2016 - 2017

Terms 1 & 2 2016/2017 

Please click on the links below to find out our Prep activities for Terms 3 & 4  - 2016 - 2017

Terms 3 & 4 2016/2017

Please click on the links below to find out our Prep activities for Terms 5 & 6  - 2016 - 2017

Terms 5 & 6 2016/2017